Fråga:
Vad är det tillåtna frekvensfelet för amerikanska amatörradiosändningar?
Adam Davis
2014-01-11 02:01:36 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Vad är mina krav som licensierad amatörradiooperatör i USA för att hålla en enda frekvens? Hur mycket drift kan jag ha under överföringen och fortfarande ligga inom min licens? Beror det på läge eller band? Observera att jag inte frågar om bandplanen, utan bara FCC-reglerna.

Jag frågar när det gäller att skapa sändare. Jag är säker på att en kristall (20 ppm) är mer än tillräcklig, men ska jag bestämma mig för att göra en enklare oscillator, hur mycket fel är tillåtet?

Om du vill lägga till hur mycket fel är att föredra för en given aktivitet (DX, tävlingar, trasig tuggning osv.), då är det bra, men observera att jag främst är intresserad av vad min licens tillåter, snarare än vad andra operatörer kanske föredrar (just nu).

Tre svar:
Kevin Reid AG6YO
2014-01-11 03:29:04 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Del 97 har inget att säga om frekvensfel eller drift i synnerhet. Frågepoolen gör dock:

T1B09 (D) [97.101 (a), 97.301 (ae)]
Varför ska du inte ställa in din sändning frekvensen ska vara exakt vid kanten på ett amatörband eller underband?
A. För att möjliggöra kalibreringsfel i sändarfrekvensdisplayen
B. Så att moduleringssidorna inte sträcker sig bortom bandkanten
C. För att möjliggöra sändares frekvensdrift
D. Alla dessa val är korrekta

Av de avsnitt som nämns i del 97 definierar §97.301 (ae) bara de tillåtna banden, men §97.101 (a) är:

I alla avseenden som inte specifikt omfattas av FCC-reglerna måste varje amatörstation drivas i enlighet med god teknik och god amatörspraxis.

Således verkar det som att författarna till frågeställningen anser att "god amatörspraxis" inkluderar att vidta försiktighetsåtgärder för att undvika att oavsiktligt sända ut ur bandet. Att ha en välkalibrerad sändare med låg drift är bara en annan sådan försiktighetsåtgärd.

Phil Frost - W8II
2014-01-11 03:39:01 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ditt frekvensfel är skillnaden mellan var din sändare indikerar att du sänder och var du faktiskt sänder.

FCC reglerar inte var du tror att du sänder. De reglerar bara var du faktiskt sänder . Följaktligen kan ditt frekvensfel vara vad du vill, så länge du håller det i de band som tillåts av din licens.

Om du är orolig för drift under en sändning skulle jag inte göra det. Allt du bygger idag är nästan säkert mer stabilt än rörutrustning som byggdes för decennier sedan. Ditt problem med drift kommer att vara att den andra stationen inte kan följa dig innan den bryter mot några regler.

rhaig
2014-01-12 00:48:50 UTC
view on stackexchange narkive permalink

För att lägga till Phils svar är det enda gång som felaktigheter i frekvens är bekymrade för FCC när du är vid kanten av bandet. Som Kevins svar antyder, så länge du inte sänder ut ur bandet, är den enda personen som är orolig för vilken frekvens du sänder på dig och eventuellt någon du planerade att träffa i luften.



Denna fråga och svar översattes automatiskt från det engelska språket.Det ursprungliga innehållet finns tillgängligt på stackexchange, vilket vi tackar för cc by-sa 3.0-licensen som det distribueras under.
Loading...